GLOBÁLNE OTEPĽOVANIE
Globálne otepľovanie sa deje každý deň a každý deň sa k nám dostávajú správy o jeho negatívnych dopadoch na životné prostredie. Klimatická kríza sa však dostala do toho bodu, kedy už neohrozuje len prírodu, ale aj ľudí a ich zdroje nevyhnutné na prežitie. Znepokojivá správa prichádza tento raz z Himalájí, kde sa ľadovce topia oveľa rýchlejšie ako ľadovce v iných častiach sveta, čo stavia do rizika zásoby vody miliónov ľudí v Ázii.
Štúdia, ktorú viedli vedci z univerzity v Leeds, zistila, že v posledných desaťročiach himalájske ľadovce strácajú ľad desaťkrát rýchlejšie ako tomu bolo v malej dobe ľadovej, keď sa ľadovce rozširovali približne pred 400 až 700 rokmi. K úbytku ľadu tu dochádza tak rýchlo, že výskumný tím označil toto tempo za "mimoriadne", informuje portál Independent.
Vedci zrekonštruovali rozlohu a obsah ľadu 14 798 himalájskych ľadovcov, aby odhalili, aké veľké boli počas malej doby ľadovej. Model odhalil, že ľadovce, ktoré vidíme dnes, stratili približne 40 % svojej rozlohy a zmenšili sa z maximálnej rozlohy 28 000 kilometrov štvorcových na dnešných približne 19 600 kilometrov štvorcových.

Zdroj: Alaska Glacier Wallpapers. [online] [citované 7.1.2022] dostupné z:<https://www.eea.europa.eu/sk/signaly-eea/signaly-2020/articles/vyzva-v-oblasti-znizenia-priemyselneho-znecistenia>
Predpokladá sa, že počas tohto obdobia stratili až 586 km kubických ľadu, čo zodpovedá všetkému dnešnému ľadu v stredoeurópskych Alpách, na Kaukaze a v Škandinávii spolu. "Naše zistenia jasne ukazujú, že ľad sa v súčasnosti stráca z himalájskych ľadovcov rýchlosťou, ktorá je najmenej desaťkrát vyššia ako bola priemerná rýchlosť v minulých storočiach," uviedol jeden z autorov štúdie Jonathan Carrivick.
Himaláje sú po Antarktíde a Arktíde domovom tretieho najväčšieho množstva ľadovcov na svete a často sa označujú ako "tretí pól sveta". Vedci varovali, že zrýchlenie topenia himalájskych ľadovcov má "mimoriadne dôsledky" pre stovky miliónov ľudí, ktorí sú potravinovo a energeticky závislí od hlavných riečnych systémov Ázie.
Medzi tieto rieky patria Brahmaputra, Ganga a Indus. Pre lepšiu predstavu, ako sa riekam darilo v minulosti, vedci použili satelitné snímky a digitálne výškové modely na vytvorenie náčrtov rozlohy ľadovcov spred malej doby ľadovej, ktorá sa začala v stredoveku a trvala do 19. storočia.
Zdroj: Globálne otepľovanie - UNIKÁTNE INFORMÁCIE ep. 28. [online] [citované 7.1.2022] dostupné z:<https://www.youtube.com/watch?v=hq8Qxs56i6E>
Himalájske ľadovce sa tiež rýchlejšie zmenšujú tam, kde končia v jazerách, ako tam, kde končia na pevnine. Počet a veľkosť týchto jazier sa zvyšuje, takže možno očakávať ďalšie zrýchľovanie úbytku hmoty, uviedli vedci. Rovnako strácajú svojmu hmotu aj ľadovce, ktoré majú na svojom povrchu značné množstvo prírodných úlomkov. Na celkovom úbytku objemu sa podieľali približne 46,5 percentami napriek tomu, že tvoria len približne 7,5 percenta z celkového počtu ľadovcov.
Zdroj: Alaska Glacier Wallpapers. [online] [citované 7.1.2022] dostupné z:<https://noizz.aktuality.sk/enviro/adovce-v-himalajach-sa-rychlo-topia-ohrozene-su-zasoby-vody-milionov-udi/x9f4wtf>