Ťažba a spaľovanie uhlia

Podľa organizácie Greenpeace, región hornej Nitry trpí už desaťročia nadmernou ekologickou záťažou najmä z uholného priemyslu. Aktivisti namerali v odpadových vodách alarmujúce hodnoty arzénu.  

Zlá kvalita vzduchu je aj výsledkom ťažby uhlia v hornonitrianskom regióne, proti ktorému protestovali koncom minulého roka aktivisti Greenpeace a za túto svoju aktivitu boli na rozčarovanie verejnosti zatknutí. Aktivisti upozorňovali, že ťažba a spaľovanie uhlia devastuje životné prostredie a ohrozuje zdravie ľudí.

Arzén je karcinogén, ktorý sa v prostredí nerozloží a dostáva sa aj do živých organizmov. Uhlie je najneekologickejšie palivo na trhu, jeho ťažba negatívne pôsobí na pôdu i podzemné vody. Pri spaľovaní uhlia sa tvorí v ovzduší oxid siričitý, oxidy dusíka, prenikajú doň stopové množstvá ťažkých kovov i karcinogénnych uhľovodíkov. Ročne na následok zlého ovzdušia zomrie 6-tisíc ľudí. Vyspelé štáty postupne s ťažbou a spaľovaním končia, koncom roka 2018 s ním skoncovalo napr. Nemecko.

Zdroj: https://www.tyzden.sk/politika/56701/tazba-uhlia-na-hornej-nitre-konci-vladu-chvali-aj-greenpeace/

Ministerstvo hospodárstva SR (MH SR) ako poskytovateľ a spoločnosť Hornonitrianske bane Prievidza, a. s. (HBP) ako prijímateľ podpísali 2. augusta 2021 zmluvu o poskytnutí štátnej pomoci na uľahčenie zatvorenia uhoľných baní neschopných konkurencie.

Celková výška finančných prostriedkov poskytnutých MH SR, vyplatených zo štátneho rozpočtu v tomto roku, predstavuje takmer 7,3 mil. eur. Informovala o tom v utorok tlačová hovorkyňa HBP Adriana Siváková. 

Na Slovensku uhlie tvorí asi 20 percent energetického mixu. Bratislava sa do roku 2023 zaviazala prestať dotovať ťažbu uhlia. Podľa vágneho plánu by ťažba mala celkom ustať do roku 2027. V prípade Slovenska stojí za to zmieniť, kto sa v rámci energetickej transformácie uchádza o štátne dotácie. Pôvodný plán útlmu dotácií uvádzal projekty iba jedinej súkromnej baníckej spoločnosti. 

 

Uhlie je podľa Greenpeace nekvalitná nerastná surovina, ktorá zaisťuje len 1,7 percenta tepla a okolo päť percent elektriny na Slovensku."Vláda by mala pripraviť taký jasný plán, aby Slovensko mohlo raz a navždy skoncovať s uhoľnou energetikou a nahradiť ten zanedbateľný podiel z uhlia obnoviteľnými alternatívami," zdôraznila na záver Sokolovičová. 

Zdroj: Skládky, nízka miera recyklácie i špinavý vzduch. Slovensko má v oblasti ekológie čo zlepšovať. [online] [citované 7.1.2022] dostupné z:<https://noizz.aktuality.sk/enviro/environmentalne-problemy-slovenska/xnl6je2>

2022 Adela Horčičiaková| Všetky práva vyhradené.
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky