ZNEČISTENIE OVZDUŠIA
Kvalita ovzdušia na Slovensku je stále nedostatočná - najviac ho znečisťuje doprava, výstavba, zastaralé vykurovanie a priemysel. Ako uvádzajú Aktuality.sk, na znečistené ovzdušie upozornila Slovensko aj Európska komisia v Správe o Slovensku 2019.
Vo viacerých regiónoch Slovenska sa zhoršila kvalita ovzdušia a znečisťujúce zložky v ovzduší stále prekračujú limity Európskej únie, najmä prachové častice PM. Začiatkom roka sme na Slovensku opäť zaznamenali smogovú situáciu, pri ktorej meteorológovia neodporúčali v určitých okresoch (Žilina, Martin či Trenčín) ani vychádzať z domu.
Vdychovanie sadzí zo spaľovania biomasy, uhlia či dieselových motorov môžu vplývať na ľudí karcinogénne. Aktuality.sk citovali právničku organizácie ClientEarth, Agnieszku Warso-Buchanan, ktorá upozornila, že "veľká časť obyvateľstva Slovenska je stále vystavená úrovniam oxidu dusičitého a ozónu, ktoré prekračujú legislatívou stanovené limity a ohrozujú ľudské zdravie." Slovensko ako členský štát Európskej únie zaostáva za záväzkom vyplývajúcim z legislatívy EÚ v ochrane zdravia občanov pred škodlivými vplyvmi znečisteného ovzdušia. Podľa webu Oplyne.sk môže znečistený vzduch obyvateľstvu spôsobovať kašeľ, kýchanie, nádchu, nárast respiračných ochorení, zápalov dýchacích ciest až astmu.
Hlavnou príčinou súčasného znečistenia ovzdušia sú najmä emisie z vykurovania domácností a emisie z dopravy, ako aj vysoké koncentrácie pozadia (znečistenie, kde nie je možné priamo určiť zdroj emisií). Na riešenie problémov s kvalitou ovzdušia Slovenská republika prijala v roku 2013 Stratégiu pre redukciu PM10.

Zdroj obrázka: Smogový január na Slovensku v roku 2017. [online] [citované 7.1.2022] dostupné z <https://www.shmu.sk/sk/?page=2049&id=808>
Znečistené ovzdušie spôsobuje aj zdravotné problémy. Podľa odborného konzultanta v oblasti ekologických a zdravotných rizík Miroslava Šutu prachové častice vo vzduchu skracujú život. V rámci EÚ je to o 8,6 mesiaca, v SR o viac než 10 mesiacov. Znečistené ovzdušie podľa jeho slov stojí aj za predčasnými úmrtiami.
Odborníci navrhujú na odstránenie súčasnej situácie napríklad efektívnejšie využívanie eurofondov a verejných financií na riešenie problému znečisteného ovzdušia. Pomôcť by malo aj zavedenie nízkoemisnej zóny vo väčších mestách Slovenska. Dôležitá je podľa nich aj podpora rozvoja nemotorovej dopravy a budovanie cyklociest a cyklochodníkov.
Zástupcovia CEPTA zároveň vyzývajú aj ľudí, aby na presun využívali skôr bicykel, verejnú dopravu, či chôdzu. V prípade, ak treba použiť auto, mali by vodiči využívať tzv. ekošoférovanie.
Zdroj: Kvalita ovzdušia na Slovensku. [online] [citované 7.1.2022] dostupné z <https://www.minzp.sk/kvalita-ovzdusia/kvalita-ovzdusia-slovensku.html
Zdroj: CEPTA: Znečistenie ovzdušia v SR je vysoké, najhoršie je to v podzemných garážach.[online] [citované 7.1.2022] dostupné z <https://www.enviroportal.sk/clanok/cepta-znecistenie-ovzdusia-v-sr-je-vysoke-najhorsie-je-to-v-podzemnych-garazach>